Wybór adwokata a charakter sprawy

Większość z czytelników utożsamia profesję prawnika przede wszystkim ze sprawami kryminalnymi. Dobrze przy tym pamiętać, że wiele zleceń prowadzonych przez adwokata to przykłady rozpraw na gruncie prawa cywilnego. Stałymi kontrahentami prawników są w szczególności firmy – te szczególnie duże zatrudniają etatowych prawników, jednak małe firmy zwykle podpisują kontrakty z kancelariami. Porady prawnika okazują się pomocne we wszystkich sektorach, lecz najchętniej decydują się na nie lekarze, firmy z branży remontowej czy firmy działające w sektorze przetwórczym. Kogo znajdziemy wśród klientów prawników? Jak znaleźć specjalistę, który zagwarantuje powodzenie danej rozprawy?

Obszar działania prawnika

Jak przed chwilą napisaliśmy, mnóstwo rozpraw przyjmowanych przez adwokatów dotyczy spraw zdrowotnych – z tego względu medycy często współpracują z prawnikami. Obok lekarzy i przedsiębiorców, którzy do prawnika zwracają się głównie w czasie procesów na gruncie prawa handlowego, porady adwokata okazują się też często potrzebne indywidualnym klientom – między innymi w czasie procesów dotyczących prawa rodzinnego, czyli rozwody czy przyznanie świadczeń. Z pomocy adwokata lub radcy powinniśmy skorzystać też podczas spraw dotyczących prawa pracy – między innymi o niesłuszne wypowiedzenie.

Jak wybrać prawnika?

W teorii usługi wszystkich prawników są takie same, ale doświadczenie uczy, iż okazują się zupełnie odmienne. Jak więc znaleźć adwokata, który zagwarantuje nam kompleksową obsługę podczas naszych spraw? Najlepiej postąpimy na pewno zwracając się o polecenie znajomych, którzy już współdziałali z danym prawnikiem. Pamiętajmy też, by wybierać tylko adwokatów doświadczonych w danej dziedzinie prawa – na przykład w prawie spółek, ubezpieczeniowym, lekarskim, karnym lub pracy.