Zamawiamy hosting – jak uniknąć pomyłek?

Redagując witrynę www zazwyczaj nie posiadamy swojego serwera. Jak na szczęście wiadomo, można je po prostu wypożyczyć. Hosting, bowiem tak nazywa się oferowana przez mnóstwo firm pomoc, umożliwia wrzucenie dokumentów serwisu na serwer i udostępnienie ich odwiedzającym. Hosting adresowany jest do różnych klientów – są wśród nich zarówno niewielkie oraz nieco większe firmy, jak i klienci prywatni, którzy prowadzą witrynę hobbystycznie. Jakie więc rodzaje hostingu znajdziemy na rynku? O jakich rzeczach należy pamiętać wybierając hosting? Jak wybrać ofertę, która zapewni szybki dostęp do serwisu o każdej porze z dowolnego miejsca?

Hosting – który okaże się odpowiedni?

Firmy proponują głównie trzy typy hostingu. Najmniej kosztowny będzie hosting współdzielony, a zatem wydzielone miejsce na serwerze. Świetnie sprawdza się on w przypadku stron z niewielką liczbą odwiedzających, ale w razie częściej wyświetlanych stron może stać się niewystarczający. W podobnych sytuacjach warto postawić na hosting VPS, w ramach którego dostajemy udostępnioną maszynę wirtualną i który jest znacznie stabilniejszy od hostingu współdzielonego. Strony odwiedzane przez setki gości powinniśmy umieszczać na serwerach dedykowanych – rzeczywistych serwerach, jakimi zajmuje się firma świadcząca usługę hostingową.

Jaki musi być hosting?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj hostingu zamówimy, warto zwrócić uwagę na jego zalety. Jakie powinien posiadać odpowiedni hosting? Najważniejszą cechą okaże się bez wątpienia niezawodność – użytkownicy powinni bez problemu wyświetlić daną stronę o każdej porze. W przypadku niezawodowych klientów bardzo istotne będzie również to, aby eksploatacja systemu serwera nie sprawiała trudności i pozwalała na łatwą instalację najpopularniejszych programów CMS – na przykład Joomli, WordPressa lub Magneto oraz zarządzanie znajdującymi się na serwerze plikami.