Blenda fotograficzna – która będzie najlepsza?

Blenda fotograficzna to najlepsze wyjście dla wszystkich twórców potrzebujących metody na lepsze doświetlenie swoich zdjęć. Jej działanie nie jest skomplikowane – po prostu oddaje światło odblaskową powierzchnią. Do wykonywania fotografii z bliska stosuje się zwłaszcza modele o niewielkiej średnicy, zaś kadry z daleka zazwyczaj są robione za pomocą większej blendy. Oprócz wielkości, ważny będzie także odcień membrany, bo ten w ogromnym stopniu rzutuje na atmosferę fotografii. Jakie barwy może przybierać blenda fotograficzna? Jak dobrać najlepszy egzemplarz do konkretnej fotografii? Jak ustrzec się niespodzianek w plenerze i w atelier?

Srebrna blenda fotograficzna

Srebrna blenda fotograficzna wykorzystywana bywa zwykle podczas sesji wewnątrz. Jej zaletą okazuje się przede wszystkim fakt, że nie zniekształca koloru światła – z tego powodu jest wykorzystywana w połączeniu z lampami. Dobrze postawić na srebrną blendę fotograficzną, jeżeli istotne będzie dla nas utrzymanie ciepłoty światła na zdjęciu. W przeciwnym wypadku lepszym wyjściem będzie blenda fotograficzna innego koloru.

Złota blenda fotograficzna

Złota blenda fotograficzna bywa rekomendowana zwłaszcza wtedy, kiedy istotne jest dla nas ocieplenie barw na fotografii. Często wykorzystuje się ją w czasie sesji w plenerze – zwłaszcza w słoneczny dzień i do wykonywania zdjęć na łonie przyrody. Złota blenda fotograficzna sprawia, iż światło przywodzi na myśl promienie słońca, co pozytywnie wpływa na nastrój zdjęcia.

Specjalne blendy fotograficzne

Biała blenda fotograficzna jest wykorzystywana, gdy chcemy uzyskać miękkie światło. Oprócz tego doskonale sprawdza się do przysłaniania słońca – z tego względu wykorzystuje się ją między innymi w czasie sesji wykonywanych w słoneczne dni na plaży. Warto też wspomnieć, iż istnieją wielofunkcyjne blendy fotograficzne z wymienianymi membranami.