kask na motor

Co warto wiedzieć o kaskach motocyklowych przed ich zakupem?

Entuzjaści motorów wiedzą, że fundamentem zachowania minimum bezpieczeństwa w czasie jazdy jest założenie kasku. Nieważne, czy motocykl jest naszym codziennym środkiem transportu, czy wykorzystujemy go od czasu do czasu – na każdy przejazd musimy założyć kask motocyklowy, bowiem taki obowiązek narzucają nam przepisy kodeksu drogowego. Ich nieprzestrzeganie grozi mandatem i punktami karnymi, ale może mieć także o wiele groźniejsze następstwa – w razie wypadku kierowca (albo jego pasażer) nie posiadający kasku narażeni są na bolesne obrażenia, a często i śmierć.

Integralne i enduro – typy kasków motocyklowych

Kaski na motor odróżniają się od siebie stylistyką i zastosowaniem. Są 4 bazowe typy kasków:
Kaski integralne są najbardziej uniwersalne i dlatego bodajże najczęściej kupowane przez kierowców, gdyż można je wykorzystać do jazdy na skuterze, jak również na motocyklu szosowym, sportowym. Ich reprezentatywną własnością jest zwarta budowa, co powoduje, że są one uznawane za bardzo bezpieczne, jednak niezbyt komfortowe.
Kaski szczękowe – ich nazwa wzięła się z tego, iż mają poruszający się (opuszczany i podnoszony) moduł części szczękowej. To powoduje, iż są niezmiernie komfortowe – da się w nich bez problemu zaczerpnąć powietrza, porozmawiać z kimś, czy zjeść bez konieczności ściągania kasku.
Kaski otwarte nie posiadają wcale części chroniącej szczękę – skorupa chroni tylko górną część głowy. Są lekkie, ale nie zapewniają wysokiego poziomu bezpieczeństwa, toteż przeznaczone są dla osób przemieszczających się na skuterach i motorach rozwijających niższe prędkości (jak cruisery).
Kaski crossowe, czyli kaski enduro lub off-road, to kaski zapewniające maksymalny poziom bezpieczeństwa, które wykorzystywane są do jazdy w terenie. Znamionują się bardzo aerodynamiczna konstrukcją, lekkością oraz brakiem szybki. Aby go używać trzeba kupić także w gogle.

Jak wybrać kask na motocykl?

Poszukując kasku na motor nie zapominajmy, iż po polskich drogach można jeździć wyłącznie z kaskami mającymi homologację, toteż sprawdźmy to zawsze przed kupnem. Co więcej zwróćmy uwagę m.in. na to czy interesujący nas kask jest poprawnie dopasowany do głowy, czy wizjer jest transparentny i wytrzymały na zarysowania i czy jego waga nam pasuje i nie wywołuje dyskomfortu.

Dane teleadresowe:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]