Czym kierować się szukając ubranka na chrzest

Uroczyste ubranka do chrztu symbolizują obmycie naszej pociechy z przewinienia pierwszych rodziców w raju i bycie nowym członkiem wspólnoty wiernych. Sprawdźmy od kiedy funkcjonuje ten rytuał i w jakich miejscach można nabyć przepiękne szatki na tego typu uroczystość.

Jakiej barwy powinno być ubranko do chrztu?

Chrzest jest kluczowym obrzędem, który włącza dziecko do katolickiej wspólnoty. W wielowiekowej kulturze utarło się, że to rodzic chrzestny przygotowuje ubranka do chrztu. Uroczysta sukienka jest przeważnie biała, zawiera również imię dziecka oraz opcjonalnie termin chrztu. Jasna kolorystyka przywołuje bezgrzeszność, skromność i oddanie się pod opiekę Chrystusowi. Dawniej ubranko do chrztu miało wygląd sukienki, lecz teraźniejsze tendencje są bardzo zróżnicowane. Wśród przeważnie selekcjonowanych szatek dominują miniaturowe garniturki, tiulowe sukienki, piękne włóczkowe buciki. Rodziny nierzadko wybierają także muszki, strojne nakrycia głowy, ręcznie wykonywane sweterki.

Czy drogą wysyłkową możesz nabyć ubranko do chrztu?

Wielki wachlarz szatek nabędziemy w sklepach w internecie, gdyż tam ubranka do chrztu są nawet 20% tańsze niż w sklepach stacjonarnych. Można w nich nabyć całe zestawy, posiadające kilka części (na przykład rajstopki, garniturek, sukienka). Kiedy weźmiemy pod uwagę kolory, to dominują rozmyte beże, złoty, pastele, aczkolwiek opiekunowie decydują się też na bardziej charakterystyczne elementy (np. czerwone krawaciki u chłopców). Niemniej jednak zadbajmy o to, żeby ubranko do chrztu było utrzymane w dobrym guście.