Maty grzewcze – jakie wybrać?

Zwykłe maty grzewcze, wyposażone w instalację z kabli elektrycznych, posiadają sporo minusów. Najistotniejsze to stosunkowo niska efektywność oraz mała plastyczność, powodująca, że ich zastosowanie na nierównych powierzchniach okazuje się problematyczne, a czasem też nieosiągalne. Wad tych nie posiadają maty grzewcze wykonane z nanomateriałów węglowych. Z uwagi na to, iż na poziomie molekularnym cechują się spójną strukturą, wykazują wyższą oporność (przez co lepiej się grzeją) oraz pobierają mniej prądu. Ta zaleta także umożliwia dopasowanie ich do nietypowych powierzchni. Jakie więc plusy poza tym wyróżniają takie maty grzewcze? Gdzie są używane?

Dlaczego opłaca się postawić na maty grzewcze?

Niski opór sprawia, że karbonowe maty grzewcze bywają nanoszone na różnorodne materiały – od włóknin, przez materiały naturalne, aż po plastik. Wyroby wyposażone w karbonowe maty grzewcze posiadają takie same cechy użytkowe, jak te nie posiadające w ogóle maty. Maty grzewcze z węglem pobierają energię o niskim napięciu, przez co gwarantują bezpieczeństwo używających – również w kontakcie z wilgocią nie są zagrożeniem. Warto też nadmienić o tym, iż takie maty gwarantują równomierne rozprowadzenie ciepła, a przez to wygodę eksploatacji posiadających je wyrobów.

Gdzie stosuje się maty grzewcze?

Gdzie jednak stosowane są karbonowe maty grzewcze? Najczęściej sięgają po nie wytwórcy wyposażenia medycznego i rehabilitacyjnego. Oprócz tego wykorzystywane są również w meblach oraz sprzętach domowych – z ich użyciem wytwarzane są na przykład ogrzewane fotele. Karbonowe maty są również wykorzystywane do wytwarzania wyposażenia militarnego, laboratoryjnego oraz maszyn transportowych – na przykład klimatyzacji, podgrzewanych foteli samochodowych, a także ogrzewania wagonów kolejowych i elementów wrażliwych na mróz.