Polski węgiel

Polski węgiel i jego wizerunek w kraju i za granicą

Przez wzgląd na coraz mocniejszą pozycję importerów węgla, poszerzających sukcesywnie swoją ofertę towarową, Tauron rozpoczął politykę wzmacniania pozycji polskiego węgla.

Węgiel – kamienny, brunatny, ekogroszek

Węgiel kamienny jest bardzo popularnym paliwem, a jego wartość opałowa zależy od zawartości np. wody. Węgiel jest nieodnawialnym źródłem energii. Chiny, USA, Indie, RPA, a także Australia i Ukraina to kraje, na terenie których znajdują się największe złoża surowca, jaki jest węgiel kamienny.

Nasz rodzimy polski węgiel

Górny Śląsk oraz Lubelszczyzna słyną z pokaźnych pokładów węgla kamiennego. U lokalnych sprzedawców można nabyć takie rodzaje węgla, jak:

  • Węgiel typu Gruby I i Orzech – gatunki charakteryzujące się największą kalorycznością, stosowane szeroko w gospodarstwach domowych przez wzgląd fakt, że pozostawia po spaleniu małą ilość popiołu
  • Węgiel Groszek – rodzaj drobnego węgla, którego spalanie następuje w specjalnych kotłach retortowych, które posiadają automatyczne podajniki węgla, co jest ich niebywałą zaletą
  • Miał – najdrobniejszy z dostępnych na rynku rodzajów węgla i jednocześnie najtańszym, który wykorzystywany głównie do spalania w elektrociepłowniach i elektrowniach.