Tani węgiel

Przed nadchodzącą zimą wielu z nas staje przed dylematem, na jaki opał się zdecydować, jeżeli oczywiście nie determinuje tego rodzaj używanego pieca.
Obecnie na rynku oferowane są różne rodzaje opału, więc na wąską ofertę raczej nie możemy narzekać. Niejednokrotnie jesteśmy zainteresowani znalezieniem możliwie najtańszej opcji. Pamiętajmy, że należy zwrócić uwagę nie tylko na samą cenę surowca, ale i na jego wartość opałową. Zapoznaj się z różnicami między węglem kamiennym, a brunatnym w tym względzie.

Węgiel tani i drogi

Podział węgla na kamienny i brunatny wpływa w głównej mierze na to, ile kosztuje. Węgiel brunatny jest co prawda dużo tańszy, al jednocześnie też mniej kaloryczny. Ma to wielkie znaczenie, gdyż spalimy go więcej niż spalilibyśmy węgla kamiennego. Węgiel kamienny jest stosunkowo droższy, co nie jest jednak równoznaczne z tym, że jest mniej opłacalny.
Warto wcześniej planować kupowanie węgla, gdyż będzie on oczywiście dużo tańszy w innych okresach, niż tuż przed sezonem grzewczym. Na to, czy węgiel będzie tani, czy drogi mają też wpływ czynniki polityczno-społeczne kraju, który zajmuje się jego wydobyciem i eksportem.