palcaty, szpicruty, baty jeździeckie

Typu batów jeździeckich i jak je stosować

Kupując odzież jeździecką nie można zapomnieć o wyposażeniu się również w istotne przybory. Zarówno w czasie zawodów, jazdy rekreacyjnej czy podczas oswajania konia, niezbędne jest zastosowanie palcatów i batów jeździeckich.

Palcat skokowy, bat ujeżdżeniowy, do lonżowania – cechy charakterystyczne

Jest kilka wariantów batów jeździeckich: baty do lonżowania, ujeżdzeniowe, powożeniowe i oczywiście palcaty skokowe. Najczęściej wykorzystywane to:
bat do lonżowania – jest zazwyczaj długi na minimum 160 a maksimum 200 cm i służy do skłonienia zwierzęcia do nieprzerwanego chodu naprzód, przystopowania konia bądź zwrócenia jego uwagi. Przy jego użyciu trener panuje nad koniem, równocześnie pozostając w bezpiecznej odległości od zwierzęcia. Dzisiejsze baty do lonżowania wytwarzane są najczęściej z włókna szklanego i posiadają antypoślizgową rączkę, zapewniającą trzymanie się ręki w każdych warunkach. Przeważnie są składane, jednak spotykane są też baty jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest wyraźnie krótszy (ma zwykle między 90 a 140 centymetrów) a na jego końcu jest sznureczek. Używa się go w czasie treningu, okazjonalnie w jeździe rekreacyjnej. Wypada podkreślić, że używa się go tylko wtedy, kiedy jeździec nie jest w stanie wymusić od konia stosownego zachowania przy pomocy bodźców dawanych nogą czy też dłonią.
palcat skokowy – często zwany także szpicrutą, to najkrótszy wariant bata – ma długość około 60-75 cm. Zakończony jest na ogół klapką ze skóry, której dźwięk dyscyplinuje konia i skłania go do konkretnego zachowania. Palcatem trąca się delikatnie zwierzę w łopatkę, co wyjaśnia, dlaczego nie jest on długi.

Kiedy smagnięcie palcatem lub batem jest za mocne?

Palcatów oraz batów jeździeckich niezwykle łatwo nadużyć, wobec tego należy za każdym razem używać ich z rozwagą. Za mocne uderzenie może doprowadzić do tego, iż zamiast wypełnić polecenie koń będzie bardziej agresywny czy też będzie w przyszłości kojarzyć daną przeszkodę z odczuwaniem bólu. Gdy bat czy też palcat odcisnął ślad na skórze zwierzęcia oznacza to, że jeździec uderzył na pewno za mocno.

W czasie jazdy baty i palcaty chwytamy w taki sposób, żeby układały się równolegle z trzymanymi wodzami. Jeżeli na rączce znajduję się pętla, nie należy zaciągać jej aż do przegubu dłoni, bowiem w przypadku potencjalnego upadku jeździec naraża się na obrażenia.

Dane teleadresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]