Wycieraczki samochodowe – pióra

Jedną z części wycieraczki są pióra wycieraczki, które odpowiadają za zciąganie wody z powierzchni szyby. Ponadto, zapewniają również cichą i gładką pracę wycieraczek. Właśnie dlatego, ze względu na troskę o dobrą widoczność, warto dbać o pióra wycieraczek. Ich wymiana powinna być przeprowadzana co najmniej 2 razy w ciągu roku, a szczególnie po zimie, ponieważ praca na oblodzonej szybie może je szybko zniszczyć.

Wymiana piór wycieraczek

Pióra przedniej wycieraczki kupuje się parami, jako kompletny element. Nabywając nowe pióra trzeba wziąć pod uwagę wymogi producenta samochodu oraz ich długość. Zamiany dokonuje się poprzez uniesienie wycieraczki z szyby i wyciągnięcie piór z zaczepów. W następnej kolejności stosuje się klipsy mocujące, aby uniemożliwić piórom zsunięcie się podczas pracy. Jeśli wymiany dokonujemy po okresie zimowym, warto posmarować przegub i sprężynę wycieraczki aby przywierały lepiej do szyby.

Rodzaje piór wycieraczek

Na rynku występują dwa rodzaje piór wycieraczek. Różnią się one budową i materiałem z jakiego zostały zrobione. Wycieraczki standardowe przegubowe składają się z metalowego stelaża, który przyciska dołączoną do niego gumę do szyby. Wycieraczki płaskie bezszkieletowe, tzw. „banany” są wykonane ze sprężonego materiału, dlatego nie ma konieczności by był wykorzystywany element dociskowy. Najczęściej popełnianym błędem kierowców jest wybieranie zbyt długich wycieraczek, które nie przylegają prawidłowo do szyby.