Food pairing – gotowanie może być przygodą

Więcej informacji o food pairing.

Chociaż przywykliśmy do pewnych kombinacji smaków, nie oznacza to, że parowanie ze sobą potraw, które na pozór absolutnie się wykluczają, nie może przynieść interesujących i, co najistotniejsze, smacznych rezultatów. Uświadamiamy sobie to na każdym kroku. Silne oddziaływanie na nasz zmysł smaku miało ewidentnie pojawienie się na rynku nieosiągalnych dotąd w naszym kraju produktów spożywczych oraz otwarcie się na inne zwyczaje kulinarne. Dzięki temu choćby połączenie egzotycznych owoców z mięsem rzadko już dziwi. Ci, którzy zagustowali w niespotykanych fuzjach smakowych często inicjują własne doświadczenia i na własną rękę poszukują coraz to dziwniejszych kombinacji. Aby te jednakże przyniosły wyczekiwane rezultaty, należy przedtem zaopatrzyć się w odpowiednią wiedzę.

Food pairing – odkrywaj nowe smaki

Chcąc, by nasze kulinarne poszukiwania rzeczywiście stały się powodem uniesień i umożliwiały odkrycie nowych smakowych doznań, warto postępować zgodnie z zasadami przyjętymi w dzisiejszej sztuce kulinarnej. Te, naturalnie, są tylko instrukcjami, o których trzeba pamiętać, aby smaki zespalają się w nieprzeciętną, a jednak zgodną całość. Najlepiej uczynimy, jeśli nauczymy się food pairingu. Tym mianem określa się sztukę zestawiania ze sobą smaków, które w ogólnym mniemaniu uważane są za zupełnie od siebie odmienne. Wszelkie zasady food pairingu są tymczasem dokładnie przemyślane, a u ich podstaw leży szczegółowa wiedza z dziedziny biochemii, dotyczącą głównie proporcji konkretnych substancji w używanych produktach. Food pairing nie dotyczy tylko posiłków, lecz też napojów (w tym wysokoprocentowych).

Food pairing. Czy można się to opanować?

Do zabaw z food pairingiem konieczne są spora wyobraźnia i instynkt, niemniej jednak to nie one będą kluczowe. O wiele bardziej jest istotna znajomość ilości przeróżnych substancji w komponentach potraw, jak również tego, jak reagują one z pozostałymi związkami. W związku z tym trafnym pomysłem będzie udział w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez zawodowego szefa kuchni – tym bardziej, iż przekazanie koniecznej wiedzy trwa mniej więcej kilkanaście godzin.

Dane teleadresowe:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]